Úno 232013
 

rozhodli jsme se trochu vyšperkovat naše koloběžky K6 zlínské firmičky k-bike. K6 je koloběžka, která si vysloveně žádá o to, aby byla vytuněna. projdete-li internet, nebo nahodíte očko na naši stránku koloběžky pro radost, najdete již mnoho takto upravených exemplářů. naprostým klenotem mezi všemi je pak koloběžka martina grilla, pojmenovaná footzilla. tak daleko jako martin se sice nevydáme, ale pár drobných změn přeci jen provedeme.

vlastně z původní koloběžky zbude jen rám a kola. vše ostatní přijde vyměnit – brzdová ramínka, bowdeny s lanky, brzdové páčky, představec, řidítka, gripy..

ferrari k6 rám

k6 rám v barvě blížící se té ze stáje ferrari

náš K6 upgrade začal opískováním rámu a přestřikem na červenou ala ferrari (zvolen RAL 3020). rám vč. vidlice i chrániče paty tedy máme připravené pro montáž nově zvolených dílů. no a o tom je vlastně tento článek – jaké komponenty vybrat?

začal bych barevným laděním komponent. červenou obvykle doplňuje černá, případně bílá. černá je ale fádní a bílých komponent je pomálu. navíc, při častější montáži a demontáži se třeba z řidítek začne barva odlupovat, což se mi stalo u původních K6 řidítek. zvolíme tedy pravděpodobně  povrchovou úpravu chrom / stříbro.

nyní k jednotlivým komponentám.

brzdová ramínka

volba zřejmě padne na Shimano Alivio BR-M431 s výměnnými cartrige místo klasických brzdových špalků

k zakoupení např. v rk cyklos

ramínka

ramínka shimano alivio

edit 3.9.2013: nakonec byly vybrány brzdy avid single digit 3, nicméně na k-bike sedí vyloženě jen původně dodávaná tektra, která jsem nakonec na koloběžku po půl roce vrátil..

brzdové páky

zde se rozhodujeme mezi páčkami Avid FR 5 a Avid Speed Dial 7 s nastavením tahu brzdy

speed dial doporučoval na poslední vyjížďce petr lindner.

avid fr-5

brzdové páky avid fr-5

edit 3.9.2013: volba padla na avid FR-5, s nimiž jsem naprosto spokojen

bowdeny a lanka

bowdeny se dají běžně koupit v černé barvě, stříbrné (resp. šedivé) a bílé a asi byste našli i jiné. zde bych si tu bílou prosadil a doufám, že to nebude vypadat jako pěst na oko.

bowden i lanko koupíme od shimana

v rk cyklos při akademické debatě na téma voda a bowdeny zmiňovali kluci speciální koncovky, které by neměly propustit vodu, na čež může vyvstat obava ve skondenzování vlhkosti. máte někdo zkušenost?

bowden shimano

bowden shimano

edit 3.9.2013: bowdeny nakonec byly zvoleny červené z velohanak.cz. přes léto barva trochu vybledla, ale červená na bowdeny se i přesto ukázala jako výborná volba.

představec

asi největší oříšek celé konstrukce. požadavky jsou: nízká váha, rozumná výška představce a délka hlavy, pevnost a ideálně vroubkování kompatibilní se řidítky, aby nedošlo k protáčení. v klasických představcích je dnes poměrně malý výběr, tvrdě se prosadil typ ahead.

nejvíce druhů představců jsem našel zde: https://bike4u.cz/list/223/sloupkove.html

sloupkové představce si dále můžeme rozdělit na představce s jedním závitem pro uchycení řidítek a dvěma závity. dva závity vám umožňují sundat řidítka z představce bez potřeby demontáže osazení řidítek (brzdy, zvonku, gripů..).

dalším nárokem na výběr představce je, aby šel jednoduše kompletně rozdělat díky inbusu.

zamlouval by se mi představec kalloy uno, který nesplňuje ovšem dvě popdmínky – vroubkování (dalo by se přimhouřit očko) a barvu. https://bike4u.cz/detail/11093/predstavec-trek-222-100-mm-uno-al-231cerny.html

představec

představec kalloy uno

edit 3.9.2013: byl vybrán kalloy uno ve stříbrné barvě, který je totožný s tím na obrázku

řidítka

zvolit správná řidítka také není nejjednodušší, nicméně výběr nám ulehčuje dosti bídný výběr řidítek klasické konstrukce, podobně jako u představců.

řidítka

řidítka kalin

možností pár je, ale nejspíš zvítězí řidítka kalin s vroubkováním, kterými osazuje své koloběžky mibo:

https://www.mibo.cz/eshop-product/riditko-ocel

další nalezené kousky:

https://www.intrea.cz/eShop/nd-ridi-fe-520-riditka-steel-bmx-pro-detske-kolobezky-s-loz-head-setem/zbozi.aspx

https://www.intrea.cz/eShop/nd-ridi-fe-640-riditka-steel-bmx-pro-dosp-kolobezky-s-loz-head-setem/zbozi.aspx

https://www.kostka-kolobka.eu/cs/riditka/144-riditka-bmx-bez-hrazdy.html

důležitým parametrem řidítek je samozřejmě jejich váha

edit 3.9.2013: zvítězila řidítka yedoo ‚steel BMX pro dosp. koloběžky‘. do představce se musela řidítka vyvložkovat, protože neseděly průměry.

gripy

gripy už budou čistě o designu a pravděpodobně padne volba na gripy se závity, aby nedocházelo k protáčení a tyto se také lépe nasazují.

barva gripů je ještě v jednání.

gripy

gripy ergon ga1 evo

edit 3.9.2013: gripy jsem objednal obyčejné černé (guma, závity), dobře ladí s páčkami avid a jsou trvanlivé

(Visited 806 times, 1 visits today)
 Publikoval v 10.18
QR Code Business Card